Potápění na Bali

 

     Moře okolo Bali nabízí plné uspokojení pro potápěče začátečníky i pro ty zkušenější. Najdete zde klasické korálové zahrady v mělkých vodách, zarybněná žebra sestupující do velkých hloubek, padesátimetrové stěny oplývající podmořským životem, žraloky, jeskyně i vraky.

  Potápěčská centra zde uznávají světové systémy jako PADI, SSI, IANTD aj. Co se týká potápěčské kvalifikace, je pro zdejší potápění důležitější kvalita výuky potápěče, jeho zkušenosti a pokora k vodnímu živlu. Lokality na Bali jsou opravdu rozmanité, všem doporučuji využít profesionální průvodce, kteří naplánují ponor podle konkrétních podmínek a možností skupiny. Dobrý potápěčský průvodce má stálý přehled o životě pod vodou a může vám tak při ponoru ukázat věci, které normalní smrtelník zcela jistě přehlédne.

Prostředí pod vodou

Tropické vody Indo-Pacifiku, které patří k nejbohatším mořským ekosystémům, se táhnou od Rudého moře až k západnímu pobřeží Jižní Ameriky. Přímo uprostřed tohoto regionu, v místě kde se Indický oceán potkává s Pacifikem, leží Indonésie. Studie biologických druhů ukázaly, že srdcem celého bohatství je trojúhelník jehož vrcholy tvoří jižní Filipíny, Bali a západní část Papua Nové Guinei. Tento trojúhelník zahrnuje nejbohatší tropickou faunu světa s přibližně 25 tis. druhů ryb a osmdesáti rody korálů. V mořích okolo Bali žije přibližně třikrát více živočišných druhů než například v Rudém moři. To se projeví i při letmém pohledu pod vodní hladinu. Korálové formace jsou obsazeny opravdu bohatým podmořským životem a na některých místech plavete přímo rybí polévkou. Velcí kanici, ploskozubci přes 1 m délky, bělocípí, černocípí, liščí i kobercoví žraloci, trnuchy, murény, rejnoci manta a měsíčníci, to jsou zástupci těch větších druhů, které potkáváme na Bali běžně. Podvodní fotografování nebo filmování vám společně s nějakou určovací knihou (Coral Reef Fishes, Indonesian Reef Fishes) otevřou bránu k dalšímu rozměru potápění.

Pojďte s námi objevit opravdovou podvodní krásu !  Instruktor potápění  Jindřich Soukal