O Bali

  Bali –  nazývané též „Ostrov bohů" - je součástí pět tisíc kilometrů dlouhého řetězce indonéského souostroví, tvořeného více než semdnácti tisíci ostrovy. Ostrov Bali leží 8° jižně od rovníku v souostroví Malé Sundy mezi ostrovy Jáva a Lombok.

  Od východu k západu je ostrov asi 153 km široký, od severu k jihu je to asi 112 km. Rozloha činí 5632 km². Nejvyšším bodem je aktivní vulkán Mount Agung (3142 m.n.m.). Hory pokrývají střed ostrova a táhnou se na východní stranu. Pobřeží Bali nabízí 400 km překrásných pláží, omývaných vodami Indického oceánu. Hlavním městem Bali je téměř milionový Denpasar, ležící v jižní části ostrova.

Počasí na Bali

  Díky rovníkové poloze převládá na Bali po celý rok tropické podnebí s průměrnými teplotami kolem 30°C. Od začátku prosince do konce února je na ostrově tzv. vlhká sezóna. V praxi to znamená, že je stále velmi teplo, ale je větší pravděpodobnost deštových přeháněk. Od března do listopadu pak nastává období sucha, kdy je slunečněji, ale i tak občas sprchne. Teplota na pobřeží je vždy vyšší než v hornatém vnitrozemí.  

Čas na Bali

  Oproti České Republice je na Bali v zimě o 7 hodin a v létě o 6 hodin VÍCE.

Populace na Bali

  I když si většina Evropanů Bali představuje jako malý ostrůvek, přesahuje momentální populace ostrova přes 4 miliony obyvatel. Majoritou jsou Indonésané, ale ve městech je možné narazit také na čínské a indické obchodníky. Permanentně stoupá počet západních turistů, trvale se usazujících na Bali. Dohled nad demografií je jednou z priorit indonéské vlády, organizující kampaň pro plánované rodičovství se sloganem „Two is enough" (Dvě děti stačí). Zdá se, že akční program vlády se setkává s úspěchem, jelikož mladé rodiny mají momentálně průměrně 2-3 potomky, zatímco u předešlých generací bylo běžných i 9 dětí. Převážná část obyvatelstva žije v jižní a jihovýchodní části ostrova, kde se také soustřeďuje největší část turistického ruchu.

  Ačkoliv je hlavním indonéským náboženstvím Islám, patří na Bali až 90% populace k speciální větvi balijského hinduismu. Počet muslimských věřících se pohybuje kolem 5% a pozvolna stoupá s přílivem pracovní síly z ostrovů Jáva a Lombok. Kolem 1% obyvatel vyznává křesťanství nebo buddhismus.

Kuchyně na Bali

  Indonésie je proslulá svou kuchyní, která odráží vliv tradičních místních kultur: muslimské a hinduistické. Základem místních jídel je rýže, kterou místní konzumují jako součást všech jídel dne včetně snídaně. Národní specialitou je jídlo příbuzné španělské paele: tzv. nasi goreng, rýže opékaná se zeleninou, masem, vejcem a různými druhy koření. Oblíbenou přílohou k rýži jsou různé druhy tzv. curries, masa nebo zeleniny v aromatické omáčce. Další místní specialitou je pečené sele (babi guling). Indonéská kuchyně tradičně využívá koření a pálivé přísady (česnek, chilli, zázvor), proto nejste-li milovníky pikantních pokrmů, určitě obsluhu na tento fakt upozorněte.
 

  Samostatnou kapitolou jídelníčku jsou ryby a mořské plody, které jsou na Bali vždy čerstvé a delikátní. Hotelové komplexy mívají specializovanou restauraci, ve které podávají pouze pokrmy z ryb a mořských živočichů.
Ceny nápojů v obchodech jsou velice podobné těm českým, dražší je pivo a alkoholické nápoje všeobecně. Ceny v restauracích jsou rovněž porovnatelné s českými, výjimkou jsou čerstvé ovocné džusy (výrazně levnější).

Otevírací hodiny na Bali

  Bali má klasický pracovní týden od pondělí do pátku. Otevírací doba úřadů a bank je 9:00-15:00. V pátek je pracovní doba zkrácena do 13:00. O víkendu je zavřeno. Nonstop otevírací dobu mají zpravidla minimarkety, čerpací stanice a pouliční jídelny - warungy. Pouliční směnárny jsou častokrát v provozu i o víkendech. Restaurace a hotelové bary mívají otevřeno do 23:00, bary a kluby ve městě klidně i do rána.

Dovoz zboží a celní povinnost

  Indonéské zákony zakazují dovoz zbraní, drog, pornografie a vybraných čerstvých potravin. Za drogové překupnictví je v Indonésii trest smrti. Vyhněte se také místním překupníkům, kteří Vám mohou nabídnout nákup drog ve večerních klubech. Nezřídka může jít o pracovníky policie.
Bez nároku na clo je dovoz 200 kusů cigaret (nebo 50 ks cigár či 100 g tabáku), 1 l alkoholu a malé množství parfému, to vše na jednu dospělou osobu. Oficiální pravidla dovolují celníkům kontrolovat také přiváženou elektroniku a média (CD, DVD, VHS), nicméně nemáme zprávy o tom, že by některý z návštěvníků prošel tak podrobnou kontrolou. Rovněž dovoz valut je neomezený, omezení platí pouze pro vývoz indonéských rupií. Povezete-li více než 5 miliónů Rp (cca 500,-USD) v hotovosti, je Vaší povinností kontaktovat úřady.

Ekonomika na Bali

  Indonéská ekonomika je tržně orientovaná, avšak stát hraje nadále významnou roli. K hlavním odvětvím hospodářství náleží ropný, textilní, potravinářský a nábytkářský průmysl. Indonésie má značné zásoby mnoha nerostných surovin. Země je na předních místech na světě v těžbě mědi, cínu, niklu a zlata, pro domácí spotřebu a export těží vlastní ropu a zemní plyn.
  Neustále narůstá také význam cestovního ruchu. V posledním období expanduje sektor služeb, zejména zvyšující se rozvoj turismu. Maloobchod a cestovní ruch dominují odvětví nefinančních služeb, s přibližně 15% podílem na tvorbě celkového HDP.

Měna na Bali

  Oficiální indonéskou měnou je indonéská rupie (IDR, Rp). Cizí měny, cestovní šeky, směnky a další bankovní nástroje mohou být dováženy na ostrov bez omezení. Omezení platí pouze pro vývoz rupie. Peníze lze bez problémů směnit již na letišti nebo ve větších hotelech, banky a bankomaty jsou k dispozici téměř v každém městě. Akceptovány jsou kreditní karty American Express, Diners, MasterCard a Visa. Neoficiálně se dá platit také americkými dolary, nicméně počítejte pouze s menšími transakcemi bez stvrzenky (zaplacení šnorchlovací výbavy nebo výlet soukromým člunem na přilehlý ostrůvek). Přibližný přepočet 1 USD = cca 15.000 Rp, ale kurz je velice pohyblivý.

Jazyky na Bali

  Úředním jazykem je indonéština (Bahasa Indonesia), jejíž základ tvoří doplněná a upravená malajština. Místní na Bali mezi sebou mluví endemickým balijským dialektem, který je odlišný od oficiální bahasy. Rovněž na Lomboku místní kromě oficiálního jazyka používají také svůj dialekt. V turistických oblastech se však bez problémů domluvíte anglicky. Může se Vám dokonce stát, že Vás osloví místní s přáním nezávazně konverzovat v angličtině. Častokrát se jedná o studenty jazykových nebo hotelových škol, kteří mají povinné hodiny anglických konverzací a raději než mezi sebou mluví anglicky s turisty. Máte právo je slušně odmítnout, ale můžete se také vyptat na místní poměry, památky, dobré restaurace či zajímavé výlety. Mnoho studentů má dobrý přehled a bez nároku na odměnu Vám budou dlouze vykládat o nedalekém chrámu nebo systému pojmenovávání balijských dětí. Velká část poskytovatelů služeb v oblasti cestovního ruchu mluví také japonsky nebo zná základy dalších asijských jazyků.

Zdraví na Bali

  Pro cestu na Bali není potřeba speciální očkování ani profylaxe. Potíže, se kterými se turisté standardně potýkají, plynou obvykle z podcenění místního klima: přehřátí, dehydratace, úpal nebo zranění vzniklé neopatrností u sportu. Citlivější osoby by měly být opatrné u manipulace s klimatizací, i v Indonésií platí stejné pravidlo jako v ČR: rozdíl mezi vnější teplotou a teplotou v pokoji (autě) by neměl přesáhnout 6° Celsia. Doporučuje se používání repelentu, jelikož komáří kousnutí v horkém vlhkém klimatu ráda opuchají a hojí se déle.
  Objeví-li se lehčí zdravotní potíže, základní pomoc lze u většiny hotelů vyžádat přímo na recepci. Z recepce je také možné kontaktovat místní odbornou zdravotní péči. Státní nemocnice se nachází pouze v hlavním městě Bali v Denpasaru, nicméně turistům se doporučuje kontaktovat soukromé kliniky pro lepší standard péče. Úhrada za zdravotní péči je nutná přímo v hotovosti, výdaje Vám po předložení dokumentů proplatí Vaše pojišťovna v ČR v závislosti na Vámi sjednané pojistce.

Doprava na Bali

Na Bali se jezdí vlevo, oficiální povolená rychlost je 40km / h v obci a 70 km / h mimo obec, nicméně pravidla jsou hodně benevolentní. Veřejná doprava na Bali má řídkou síť a s výjimkou shuttle busů, jezdících mezi hotely a nákupními komplexy, je také nepravidelná. Budete-li si chtít pronajmout automobil nebo motocykl, musíte v půjčovně předložit mezinárodní řidičský průkaz. Vzhledem k obtížnější orientaci a stylu jízdy místních však doporučujeme využívat taxíky nebo si pronajmout auto s řidičem, který Vám zároveň bude i dobrým průvodcem. Tento způsob poznání ostrova Vás vyjde levněji než pronájem auta. Cenu je možné sjednat nebo požádat řidiče o jízdu na taxametr.

Oblečení na Bali

  Vzhledem k celoroční vysoké teplotě na Bali počítejte s lehkým vzdušným oděvem a pokrývkou hlavy. Chystáte-li se do vnitrozemí, přibalte si dlouhý rukáv na večer. Plánujete-li výstup na hory s cílem vidět východ slunce, počítejte s noční teplotou kolem 12-15° Celsia. Rozhodně nevyrážejte bez kvalitní pevnější obuvi, pláštěnky nebo lehké softshellové bundy a náhradního trička. I když se Vám může stát, že na venkově uvidíte vesničany koupat se nahé v řece, nezkoušejte předělat veřejnou pláž na nudapláž. Styl „nahoře bez" je akceptován na turistických plážích, pro méně frekventovaná místa a zejména Lombok doporučujeme i vrchní díl plavek.

Elektrický proud na Bali

  Indonésie používá střídavý proud o napětí 220 V a standardní kulaté evropské zásuvky se dvěma zdířkami. Neplánujete-li nezávislý trekový výlet do vnitrozemí Lomboku, můžete počítat se spolehlivými dodávkami elektrické energie.

Etiketa na Bali

  Balijci jsou velice tolerantní lidé, nicméně v závislosti od kulturních odlišností se našinec může nevědomky dopustit nehezkého faux-pas nebo dokonce urážky. Nikdy se nesnažte dotknout se nikoho na hlavě, Balijci považují hlavu za sídlo duše a hlava je jim tudíž posvátná. Podáváte-li věci, podávejte je výhradně pravou rukou. Levá ruka se v regionu užívá k osobní hygieně a je považována za nečistou. Před vstupem do chrámu nebo něčího domu si zujte boty. Když s někým mluvíte, nedávejte si ruce v bok. Tradiční význam tohoto gesta je agrese a útok (všimněte si to třeba u scény ve stínovém loutkovém divadle). Máváte-li na taxík, nezvedejte ruku, spíš jen naznačte místo před Vámi, kde má taxikář zastavit. Zapředete-li rozhovor s místními, kteří se Vás budou ptát na Vaši rodinu, alespoň ze slušnosti se zeptejte také na tu jejich. Ve všeobecnosti platí, že místní si rádi povídají, ale jenom aby se ujistili, že se cítíte příjemně a nic Vám nechybí. Budou-li Vám nabízet služby, o které nemáte zájem, stačí slušně a podle potřeby rázně odmítnout. Na rozdíl od Thajska nic nepokazíte, když řeknete, že si nabídku „do zítra promyslíte".

Důležitá čísla a kontakty

  Kromě čísla Vašeho pasu a elektronické letenky (doporučujeme okopírovat) je důležité mít po ruce kontakt na diplomatické zastoupení ČR a nonstop telefonické číslo asistenční služby Vaši pojišťovny.

Policie 110
Hasiči 113
Lékařská záchranná služba 118

Resort Relax Bali s českým zástupcem - Indonésie: +62 811 619 69 733, +62 811 3939 733

Relax Bali v České republice - +420 602 344 534, +420 608 925 000

Nákupy a suvenýry na Bali

  Mnoho turistů navštěvuje Bali právě kvůli nakupování. Hledáte-li značkové zboží, najdete ho v Kutě, kam také jezdíme. Rukodělné výrobky a umělecké galerie se nacházejí v Ubudu a okolí. V obchodech platí fixní ceny, v krámcích a na tržištích je možnost smlouvat. Pamatujte, že cenu, kterou Vám na začátku řekne prodavač, je smlouváním možné snížit klidně na polovinu. Mezi oblíbené drobné suvenýry z Bali patří zejména malované dřevěné masky a loutky z tradičních divadelních her. U nákupu větších uměleckých děl počítejte s omezením váhy zavazadla při zpátečním letu.

Spropitné na Bali

  Někdy si restaurace automaticky započítají cca 10% spropitné (service charge), údaj najdete v menu. Není li spropitné počítáno automaticky, můžete nechat cca 5 %, jste-li spokojeni. Proces je opačný než v Česku. Uhradíte účet a obsluha Vám nazpátek vydá přesnou částku. Z vrácených peněz necháte personálu obnos, který Vám přijde vhodný.
 Odnos zavazadel z recepce do pokoje, z letiště k autobusu atd. není v ceně ubytování. Je slušnost zaplatit 1 až 2 dolary za zavazadlo za jednu službu nebo si kufr odneste sami.